Artık oyun oynarken acıyı da hissedeceksiniz

Bu yeni eklenen kıyafet, oyunda yaşanan aksiyonun gerçekçilik hissini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda oyuncuya gerçek dünyadaki acıyı simüle etme şansı da veriyor. Yani anlayacağınız oyun oynarken gerçekten canınız yanıyor!

SkyrimVR ve FalloutVR oyunlarının tanınmış yayıncısı GingasVR, sanal gerçeklikteki deneyimini daha da ileri taşıdı. Daha önce 15.000 dolar harcayarak “en sürükleyici” sanal gerçeklik kurulumunu oluşturan GingasVR, bu kez kurulumuna gerçek hayatta acı hissi verebilen ikinci bir haptik kıyafet ekledi. Bu yeni haptik kıyafet, oyunda alınan hasarı gerçek acıya dönüştürüyor ve böylece sanal gerçeklik deneyimi daha da gerçekçi bir hale geliyor.

GingasVR, sanal dünyada yarattığı etkileyici kurulumu daha da geliştirmiş. Kullanılan modlar sayesinde, nesne fizikleri iyileştirilmiş ve yayıncının beden hareketleri, üç Vive izleyici ile oyun içi hareketlere dönüştürülmüş. Skyrim’in gerçek hava koşullarını taklit eden fanlar, rüzgarın hızını ve yönünü gerçekçi bir şekilde simüle ediyor. Ayrıca, bir haptik yelek oyun içi hisleri, örneğin yiyecek yeme hissini taklit ediyordu. Ancak şimdi bu fikir, doğrudan cildinize yerleştirilen elektrotlarla gerçek acı üreten bir “haptik geri bildirim cihazı” eklenmesiyle yeni bir boyuta taşındı.

GingasVR bu hafta başında kurulumu hakkında bir güncelleme paylaştı. Paylaştığı videoda, bir ejderhanın Dovahkiin’i ateşe verdiği sırada GingasVR‘ın yerde dönüşler yaptığı görülüyor ve “Çok acıtıyor” diyor. İkinci haptik kıyafet, fantastik avatarın yaşayabileceği diğer, daha az acı verici duyumları titreşimlerle üretiyor. Ayrıca, şık rüzgar simülasyon kurulumu, “sıcaklığı simüle eden fanlar” ile güçlendirilmiş. Bu da, ateşli ejderha dövüşlerini terleten fırın simülasyonlarına dönüştürüyor.

Bu deneyimi biraz olsun bozan tek şey, “OpenAI NPC‘si ile daha önce duyulmamış diyaloglar” içermesi. Bu cümlelerin daha önce hiç duyulmamış olduğunu anlamam zor olmadı çünkü bazıları – “Uçurumdan atlamak acı toleransını test etmenin en iyi yoludur” gibi – ciddi şekilde yazılmamıştı. Skyrim VR, RPG’de gerçekçi köpek sevme özelliği etkinleştirildiğinde satış rakamları yeni bir seviyeye ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x